CZY CIEBIE RÓWNIEŻ SPOTYKA TEN PROBLEM?

Problem opryszczki potocznie nazywanej „zimnem” dotyczy bardzo dużej części z nas. Jest to nieestetyczna zmiana skórna pojawiająca się na ustach lub w okolicy nosa, która nie dość, że boli to znacząco wpływa na wygląd naszej twarzy, co często skutkuje spadkiem samopoczucia, samooceny, chęci wyjścia do ludzi czy pomalowania się.

Nawracająca opryszczka warg i twarzy jest spowodowana wirusem HSV1, który charakteryzuje się zdolnością do przebywania w organizmie człowieka w utajonej formie i w momencie spadku odporności aktywuje się wywołując nawrót zakażenia.

Wirus ten przenosi się drogą kropelkową i bardzo łatwo można się nim zarazić. W momencie gdy mamy opryszczkę, lub gdy ma ją osoba nam bliska należy pamiętać o podstawowych zasadach – unikać bezpośredniego kontaktu z opryszczką jak pocałunek, nie używać tych samych naczyń czy sztućców. Te błahe czynności sprawią, że minimalizujesz możliwość zakażenia siebie lub innych.

Sama opryszczka poza bólem i brzydkim wyglądem nie zagraża naszemu zdrowiu, jednak powikłania, które się po niej mogą pojawić już tak (np. potarcie oka dłoniom po uprzednim kontakcie z opryszczką może doprowadzić nawet do utraty wzroku), dlatego ważne jest aby ją leczyć i zapobiegać jej nawrotom.

Podczas ostatniej choroby czułam, że coś zaczyna dziać się w okolicy moich ust. Chcąc jak stłumić rozwijający się wirus w zarodku natrafiłam na lek bez recepty, który jest bardzo pomocny w przypadku nawrotowej opryszczki warg i twarzy u dorosłych. Herivian Comfort to lek przeciwwirusowy, który zawiera w swoim składzie acyklowir – substancję czynną, która hamuje namnażanie wirusów z grupy Herpes. Jednakże należy pamiętać, że lek ten może być stosowany jedynie u pacjentów, u których rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Leczenie trwa pięć dni i należy rozpocząć je w momencie pierwszych objawów opryszczki (świądu, pieczenia czy uczucia ściągnięcia) lub od razu po jej pojawieniu się. Jedno opakowanie zawiera 25 tabletek i kosztuje ok. 23zł w zależności od miejsca zakupu.